כאבי מחזור, רק נשים מבינות...


המחזור החודשי ,מנפלאות היקום, הסמל לפוריות , מייצג הנשיות כולה, הגאות והשפל (לפי הרפואה הסינית).

מאת: מנשה חי נקר

מה שגבר אף פעם לא יוכל להבין
(והכותב הוא דווקא גבר) הוא: איך זה להרות, ללדת ואיך זה כשיש כאבי מחזור. לפעמים הוא אף הופך להיות שותף לכאבים ולסבל של בת זוגתו. הגאות והשפל, בדיוק כפי שמתרחש בימים ובאוקיינוסים. תקופת השפל מוגדרת מסוף הביוץ ועד סוף הוסת, תקופת הגאות מוגדרת מסוף המחזור ועד ליום הביוץ, הוא רגע השיא של הפוריות. במצב הרמוני כל שלב נמשך 14 יום, סה"כ 28 יום שמהווים מחזור שלם. ברפואה המערבית כאבי מחזור אינם נחשבים למחלה, לא כך ברפואה הסינית, אשר רואה בבעיות המחזור סימן לתפקוד פנימי לקוי בהקשר למצב הדם והנפש. בקליניקה הפרטית לדוג', כשמגיעה אישה שמתארת כאבי מחזור על רקע של כאבי ראש, סחרחורות, חולשה, עצבנות, בחילות, הקאות, יציאות לא תקינות. במקרה זה המחזור הופך לבעיה המרכזית בה צריך לטפל, וברגע שהמחזור יוטב, הרי שכל התסמינים האחרים יוחלשו בהדרגה עד שייעלמו.
ברפואה הסינית כאבי מחזור מטרידים מעידים על מספר גורמים שכדאי לשים לב אליהם:
1. בעיה בתפקוד איברים פנימיים – הכוונה לתפקוד האנרגטי של הכבד והכליות. הכבד הוא האחראי העיקרי על המחזור, כיוון שהופקדה בידיו הסמכות לשחרור הדם בזמן הוסת, וכן אחראי על התזמון המדויק של תחילת המחזור. מחזור שמקדים או מאחר קשור לכבד. הכליות קשורות לתנועה וזרימת הדם באמצעות פעולת החימום של הרחם, הכליות אחראיות גם על איכות הדם.
2. במידה וכאבי המחזור מלווים בכאבי ראש, יתכן כי מדובר במצב רגשי לא יציב, כגון כעס, תסכול, מצבי רוח קיצוניים ומשתנים ללא הרף.
3. בעיה מבנית - ייתכן וכאבי המחזור נובעים מעקמת ע"ש ובעיית יציבה משמעותית.
4. העדר בפעילות גופנית וריבוי בפעולות סטטיות, כמו ישיבה מול מחשב ועבודה משרדית.
5. תזונה לקויה – התזונה מהווה תמיכה עיקרית לפעילות הקיבה, שהיא מקור השפע ליצירת דם, הקיבה גם קשורה לרחם בקשר רגשי. בהמשכה של הקיבה נמצא המעי הדק שאחראי על תהליך הספיגה של מינרלים וויטמינים חשובים וביניהם ה- B12. תהליך ספיגה טוב עוזר לגוף להיפטר מחסימות של דם, תורם ביצירת דם יותר טהור ונקי ומוריד נפיחויות בבטן תחתונה.
6. מחזור לא סדיר וכואב באופן כרוני יכול להגביר את הסיכוי בעתיד לבעיות בהתעברות.
7. בעיות של נימול ברגליים – בכאבי המחזור הדם עצור בבטן התחתונה, אי לכך פחות דם יורד ומזין את הרגליים.

לרפואה הסינית תוצאות מוצלחות מאוד לטפל בכאבי מחזור עם כלים רבים לעזור:

- בשיפור הזרימה של הדם ובסילוק חסימות מהבטן התחתונה.

- בשיפור הזרימה במרידיאני הרגליים באמצעות השיאצו, והולכה טובה של דם לרגליים.

- בתמיכה במצב הרגשי באמצעות נקודות דיקור (ברפואה הסינית קיימות נקודות רבות המטפלות בנפש וב-SPIRIT הרוחנית של האדם, כל נקודה עובדת על אספקט אחר ברגש).

- בשיפור התנועתיות והגמישות באגן והרפיית שרירים מכווצים באזור העכוז והגב התחתון (הרבה פעמים נובע מחרדת יתר) , באמצעות המתיחות בשיאצו.

- בייעוץ תזונתי וחיזוק מע' עיכול מרכזית.

- בחימום בעזרת מוקסה על נקודות, העוזרות לכיווץ הרחם לשיפור הנעה של דם, או הפסקה של דימום יתר בנקודות שעוצרות דימום.

- במתן צמחי מרפא סיניים לחיזוק דם ועזרה לכבד ולכליות.