כאבי גב בכלל ופריצת דיסק בפרט זה לא ה"מוסיקה" שהיית רוצה לשמוע...ברפואה המשלימה יש פתרונות.

הידעת ? כאב עצבי מטריד לאורך הרגליים עם כאב גב מוחלש, מעיד על בעיה חמורה יותר בגב.

מאת: מנשה חי נקר

האם יש קשר בין כאב גב לפריצת דיסק ?
לא כל כאב גב חזק ופתאומי הוא פריצת דיסק ולא כל פריצת דיסק הוא כאב גב.מחקרים מראים, שבקרב אוכלוסיה שמעולם לא סבלה מכאבי גב, שכיחות הממצאים המעידים על נזקים לדיסק מגיעים עד כדי 60-70%. מצד שני, מטופלים המגיעים עם כאבי גב וממצא של פריצת דיסק, לאחר מספר טיפולים ברפואה משלימה הכאב חולף ופריצת הדיסק עדיין קיימת.
חוליות המותן L4,5 ו-S1, בגב התחתון הוא אזור הנושא את משקל מרבית הגב ונוטה לסבול מכאבים ומלחצים רבים הנובעים מליקויים באורח החיים ובעיקר מיציבה לקויה, ישיבה ונהיגה מרובה, פעילות נמרצת בחדר כושר, הרגלי קימה פתאומיים מן המיטה, חשיפה לקור ולבוש לא הולם כל אלה מפחיתים את זרימת הדם לשרירי הגב, השרירים מתהדקים וגורמים ללחצים על עמוד השדרה. בגיל השלישי יש ניוון הדרגתי של חוליות הגב ולאיבוד הצורה השלימה של החוליה ולשחיקת הדיסק. הדיסק הבין-חולייתי (disci intervertebrales) הוא רקמת סחוס עבה הנמצאת בין כל שתי חוליות בעמוד שדרה. הדיסק תפקידו לחבר בחוזקה את החוליות, מאפשר תנועה מעטה ומתפקד כבולם זעזועים. פריצת דיסק זה השלב הבא בתהליך שחיקת הדיסק וזהמצב בו הנוזל התוך דיסק פורץ החוצה.

מה מסוכן בפריצת דיסק?
מפריצת דיסק חלקית אפשר להגיע גם לפריצת דיסק מלאה, הגורמת ללחץ על חוט השדרה ועל שלוחות העצב היוצאות ממנו, לזליגת נוזל הדיסק ולדלקות כתוצאה ממגע הרקמות עמו ולנזקים בלתי הפיכים. חוסר שליטה על הסוגרים ותחושת נימול במרכז האגן דורשת התערבות כירורגית דחופה! החשש בפריצות דיסק הוא מלחץ העלול לפגוע בחוט השדרה או לעצבי חוט השדרה הנמצאים בסמיכות לדיסק והתוצאה היא שיתוק.

במרפאות החוץ עמוד שדרה, בביה"ח אסף הרופא, אני יושב יחד עם כירורג עמוד שדרה ובמקרים בהם האורטופד כירורג קובע כי הניתוח לא דחוף, במקביל לתרופות לשיכוך כאב הוא מתייעץ עימי בנוכחות המטופל לגבי הכלים של הרפואה המשלימה לטפל. לאחר סדרת טיפולים של כשלושה חודשים חוזר המטופל לאורטופד לקביעה הערכה נוספת. במרבית המקרים אנו מצליחים להפחית בהרבה את הטיפול התרופתי ובמקרים אחרים אף למנוע את התהליך הניתוחי.
השיאצו והדיקור הסיני הם הכלים הטובים ביותר לכאבי הגב ופריצות הדיסק, בהם אנו משתמשים במרפאת אדם חווה. לדוגמה בשיאצו ניתן לבצע מניפולציות ומתיחות עדינות ולגרום לתנועתיות טובה יותר באזור החוליות הפגועות, השיאצו מחזיר את הגמישות לשרירי הגב, כמו כן בעזרת השיאצו ניתן לתקן את היציבה ולהפחית משמעותית את הכאב בתנוחות הסטטיות שכיבה, עמידה וישיבה.

הדיקור עוזר להניע את הצ'י והדם במרידיאנים (מסלולי אנרגיה) אשר מקבילים למערכת העצבית סביב עמוד השדרה ובכך להפחית משמעותית את הכאב אשר קרוב למרכז הגב, כמו כן הדיקור מטפל בהצלחה גבוהה בבעיות עצב האישיאס הלחוץ המקרין כאב באזור האגן והרגליים. לטיפולים הללו יש השפעה על המצב הנפשי הרעוע, תחושת החרדה מפני הכאב, התסכול הרב ממגבלות הגוף ואובדן כושר העבודה.
טיפול נוסף ומאוד מוצלח הוא שימוש של שמן משכך כאב המיוצר ע"י מרפאת אדם חווה, השמן מטפל בהצלחה בבעיות שרירים ומפרקים הנובעים משחיקה וחוסר בזרימת דם טובה. המטופל מעסה בביתו באופן יומיומי ולמשך חודש וחצי (ואף יותר) את המפרק הפגוע, עד שהפעילות הדלקתית חולפת וגמישות השריר חוזרת. מטופלים רבים מספרים שהשמן עזר להם להפחית לאפס את התרופות נוגדי הכאב.