ורדה ומנשה חי נקר

ורדה

מגרנות. הכל התחיל במגרנות. מאז ומתמיד סבלתי ממגרנות. אז יש כדורים, נכון, אבל באיזה שהוא שלב הם כבר לא ממש עוזרים ומי רוצה להיות מכור? המליצו לי על טיפולי שיאצו. לא היה לי שום מושג מה זה אבל הייתי מוכנה לנסות הכל רק כדי להיפטר מהמגרנות. ואכן קסם! פעם בשבוע טיפול שיאצו במשך חצי שנה והמגרנות שלי נעלמו כלא היו. לא האמנתי. איך זה עובד?  אז למרות שבאותה תקופה עבדתי בחברת הייטק מאד דורשנית, מלחיצה וסביב השעון, ולמדתי באוניברסיטה לתואר הראשון החלטתי ללמוד משהו נוסף, התחלתי לימודי רפואה סינית 4 שנים. לימודים מרתקים, שיאצו, דיקור, צמחי מרפא, תזונה, פילוסופיה סינית. בשנה השלישית ללימודי החלטתי שזהו, הסבה מקצועית, עוברת לעבוד בתחום המדהים הזה וכך היה. הבנתי שמצאתי את יעודי . לקראת תום הלימודים עשיתי התמחות בדיקור במרכז גמילה במשך חצי שנה, חוויה מדהימה בפני עצמה ולבסוף נסעתי לסין.  למדתי ועבדתי בבתי חולים במחלקות גניקולוגיה, ילדים ועור.

חזרתי לישראל, התחלתי לעבוד במרפאות כאב בתל אביב, בהרצליה ובראשל"צ. במקביל הרחבתי את לימודי גם בארומתרפיה, נשימה מעגלית , עיסוי תינוקות ונשים בהריון ולנשמה גם לימודי ימימה. לאט לאט התחילו להגיע אלי הביתה באופן פרטי מטופלים, עד שכבר טיפלתי רק בקליניקה בביתי בתל אביב.

לאחר שהכרתי את מנשה בעלי, החלטנו לעבור למושב, כי ידענו ששם אנו מעדיפים לגדל את ילדינו.

מ-2007 אנו גרים בעשרת, מגדלים שני ילדים מקסימים ומטפלים בקליניקה בבית ובמרפאות קופות החולים ובית חולים אסף הרופא. אנו מנסים להקפיד על אורח חיים בריא ומאוזן, תזונה נכונה וטיפולים טבעיים לילדים.

כיום אני מתמחה בטיפולים לנשים וילדים. משלבת דיקור, טיפולי מגע, תזונה, צמחי מרפא ורוקחת מוצרים טבעיים.

מרפאת אדם חוה, השילוב המוצלח בינינו הוליד גם עבודה מקצועית משותפת. יחד הקמנו מרפאה במושב עשרת, מושב שקט במרכז הארץ. בחרנו בשם אדם חוה כשם שמשקף את החיבור בינינו. בחירת השם נעשתה עוד כשהתחתנו, מבחינתנו זהו סמל לתיקון שיש לעשות במקום השורשי הראשוני, לפני שהקלקול מתגלה, אלו הם המקומות שצריך לתקן ולרפא.  הקונספט העיקרי שלנו הוא לטפל במשפחה כולה והמענה שלנו למגוון הבעיות הוא רחב, מילדים קטנים ועד מבוגרים וקשישים.

אנו דוגלים בשילוב מספר טיפולים וזהו היתרון הגדול שלנו, ערוב ואיחוד שיטות וגישות. חלק מהשילובים הם: דיקור ושיאצו ומוצרי ארומתרפיה שפיתחנו (בלעדית לאדם חוה) לבעיות אורטופדיות, שיאצו ונשימה מעגלית לבעיות רגשיות, שיאצו ותזונה לבעיות קשב וריכוז, דיקור וצמחי מרפא סיניים לבעיות מע' עיכול, חולשה במע' החיסון בעיות נשימה ומחלות כרוניות. בשנים האחרונות פונים אלינו מטופלים שנואשו מהטיפול הקונבנציונלי בעיקר אצל ילדים ב דלקות אוזניים,כשל מע' חיסון, היפראקטיביות קשב וריכוז, בעיות הרטבה, מחלות חורף , נשים לפיריון ותופעות גיל המעבר וגברים לבעיות אורטופדיות.


מנשה חי

הייתי משוכנע כי אלמד כלכלה אך כבדרך נס, הופיע אדם בחיי ששאל אותי אם ארצה להצטרף לשיעור טאי צ'י, לא בדיוק ידעתי מה זה טאי צ'י,  הבנתי שזו אומנות לחימה רכה, אז אמרתי בהחלט! ולא ידעתי שעשיתי את אחת ההחלטות הטובות של חיי ...משום שבדיוק באותה התקופה עשיתי החלטה נוספת, להתמקצע בתחום הרפואה הסינית ולהשאיר את הכלכלה עם התארים האקדמיים מאחוריי.

להיות מטפל זה מקצוע בפני עצמו ובכל פעם שאני מתחיל יום טיפולים, אני מודה לבורא עולם על המתנה הנפלאה שקיבלתי, לטפל בתחלואות האנושות. מגוון האנשים שפגשתי הוא עצום, במהלך דרכי חזקו אותי מטופלי והבנתי דרך הסביבה בה פעלתי, שלא מן הסתם קיבלתי מתנה זו, פשוט יועדתי לתת לאנשים רפואת נפש וגוף על פי הקלאסיקה העתיקה, בשילוב הרוגע הקשור לאופיי, והרצון שלי לחקור ולדעת הביאו אותי להבנות חשובות הנוגע למחלות המודרניות עם הדוחק והכאב של התרבות המערבית.

בהכשרותיי הוסמכתי ברפואה סינית, דיקור, שיאצו, טווינא לילדים צמחים וצ'י קונג. אך אהבתי הגדולה היא לחוכמת הנפש ותיאוריית 5 היסודות (הפסיכולוגיה ותורת הטיפוסים ברפואה סינית), הסדנאות בנות 5 ימים רצופים אותם העברתי בהרי סיני להתפתחות הנפש בתרגילים חווייתיים של מגע מדיטציה ושיחות על פי תורה זו. במקביל הפכתי למורה זן שיאצו בקולג' הישראלי לרפואה אלטרנטיבית בת"א, דאז המכללה הגדולה בארץ.

שאבתי את כוחותיי מגדולי המורים בעולם לשיאצו, השתתפתי במרבית הסמינרים, וביניהם נייג'ל דווארס, ריוקיו אנדו, ניק קיריאקי, מקאליסטר. כל אלה נתנו לי להבין כמה השיאצו הוא עצום.

לאחר שלימדתי כ-12 שנים במכללות ג'נסיס, סמינר הקיבוצים, רידמן, ולאחר 10 שנים עבודה בקופת חולים כללית, הצטרפתי לעבוד בבית החולים אסף הרופא במחלקת שיר"מ (שירותי רפואה משולבת), שם אני בתפקיד מטפל בכיר וראש תחום שיאצו. במסגרת עבודתי אני עובד במרפאות החוץ יחד עם הרופאים המומחים בשיתוף פעולה מלא, בתוך מחלקות האשפוז כגון נוירולוגית ילדים, תוך כדי מתן מענה בשיאצו לבעיות כרוניות שהרפואה המערבית לא מוצאת להם מענה, או לאלה שהרופאים המומחים רוצים לתת צ'אנס נוסף לפני שמחליטים על ניתוח. אישית אני אוהב את הגישה הזו בבי"ח אסף הרופא. בנוסף יצא לי אף ללוות מס' לידות בחדרי הלידה בפרויקט רפואה משלימה ללידה טבעית.

הדובדבן שלי הוא קורס שיאצו בהתמחות אורטופדיה, היחיד מסוגו בארץ, אותו אני מרכז ומלמד ואשר מקנה התמקצעות וסטאז' בתוך בית החולים למטפלים מתחילים ובכירים.

מייחל לכוח ובריאות למשפחתי הנפלאה, בראש ובראשונה לאשתי ורדה, שתומכת ומחזקת, לילדיי שנותנים לי כוח וכן לתלמידיי ומטופלי, שאוכל לתת עד אין סוף. אמן ואמן!